Posprzątali Twierdzę Boyen
I posprzątali Twierdzę Boyen ;)
Właśnie tak zakończyła się wielka akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017”, którą rokrocznie organizuje Fundacja „Nasza Ziemia”, a koordynuje w regionie – Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
Ale od początku…
Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku zawsze chętnie włącza się w działania ekologiczne. Udział w akcji traktujemy jako wspólną lekcję poszanowania środowiska, w której udział biorą klasy pierwsze technikum. Przy okazji realizacji celów związanych z hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”, postanowiliśmy wykorzystać czas w terenie na poznanie się, integrację młodzieży i… dobrą zabawę :)
Działania na rzecz poszanowania środowiska rozpoczęły się od samego rana. Razem z wychowawcami ustaliliśmy co, gdzie i jak bezpiecznie będziemy zbierać, po czym uzbrojeni w rękawice i czarne worki ruszyliśmy na twierdzę.
Ilość śmieci zaskoczyła nas wszystkich! Najciekawszymi znaleziskami chwaliły się grupy penetrujące las wokół amfiteatru. Prócz stert butelek, puszek i innych rozkładających się obiektów, doliczyliśmy się 3 butelek pełnych wysokoprocentowego alkoholu. Nie wierzycie? Sami nie mogliśmy uwierzyć, dlatego komisyjnie (węchem) sprawdzono i opróżniono ich zawartość.
Nie wszystkie śmieci udało się zapakować do czarnych worków – choć bardzo się staraliśmy. Chcąc zmienić postrzeganie odpadów jako niepotrzebnych resztek i zwrócić uwagę na ich potencjał surowcowy, odnieśliśmy je w wyznaczone miejsce. Może ktoś da im drugie życie?
Skompletowaliśmy też całkiem pokaźną kolekcję letniego obuwia. Ktoś zainteresowany?
Staraliśmy się bardzo i sądzimy, że twierdza troszkę wypiękniała po naszej wizycie. Czy udało się posprzątać wszystko? Niestety nie :(
Nasza inwencja została doceniona! Dyrekcja i nauczyciele zorganizowali ognisko i zapewnili każdemu godziwą strawę.
Prawdziwą niespodzianką okazało się to, co przygotowali dla nas pracownicy Twierdzy Boyen. Dzięki ich uprzejmości zwiedziliśmy wyremontowany budynek prochowni i obejrzeliśmy wystawę „Broń i polowanie narzędziem w ewolucji człowieka”.
Zorganizowali dla nas konkurs dotyczący broni palnej, którą podziwialiśmy wcześniej. Najlepszy w tej dziedzinie okazał się Igor Niewiński. Swoją wiedzą zaskoczył nas wszystkich.
To był dobry dzień! Prawdziwa korelacja międzyprzedmiotowa – godzina wychowawcza, ekologia i historia w jednym. Kto by się spodziewał? Wiadomo – MY!
Więcej zdjęć w galerii szkoły, a oryginalne pliki w pracowni 301 ZSEiI.